Vill du boka en resa eller kolla dina redan bokade resor på SJ eller kolla tidtabellen på SL?
I så fall finns det tre öppna terminaler på Stockholm C till vänster om Café Ritazza.
Terminalerna är uppsatta av Stockholms Turistbyrå och är till för besökande som behöver information om resor, hotell och upplevelser.
Från dessa terminaler når man direkt SJ:s bokningssystemen på www.sj.se och tidtabellerna hos SL på www.sl.se.
Det enda man bör tänka på är att man inte hittar ingångarna under Resor och Äventyr utan under Centralstationen Jernhusen vilket kan verka lite förvirrande.Men väl inne är det bara att söka och boka din resa.
Smidigt alternativ till att stå i kö hos SJ eller SL och har du bokat ochj betalat biljetten kan man sedan lätt hämta ut dom i SJ:S biljettautomater.
juni 23, 2009 kl 3:21 e m |
TraffiCare har varslat 120 medarbetare pga att man var tvungen att sänka priset mot SJ för att få behålla SJ, som är största kunden kvar, och nu varslar SJ 200st. Nästan 400 arbetstillfällen på två företag borta snart, pga att SJ tappar monopolet. Skulle inte Moderaterna jobba för mindre arbetslösa och inte fler?
juni 24, 2009 kl 6:07 e m |
Du vet väl att du inte behöver köa om du har årskort? Förtur i kundservice och du kan dessutom plocka ut dina biljetter i Loungen.
Alla har inte årskort, ja… men om man ändå tänker hämta ut biljetterna i en automat är det väl lika bra att även köpa dem där?
Fast det är klart, alternativ är alltid bra. Automaterna kan ju vara ur funktion.
juni 25, 2009 kl 6:08 f m |
Zanoii,
Japp, både förturen och loungen använder jag flitigt och bägge fungerar snabbt och smidigt.
Därtill finns det SJ Affärsresor som ger förtur till telefonsupport där man även kan köpa biljetter.
Men ofta vill jag bara kolla min bokningar, titta på lite olika alternativ och då fungerar just dessa terminaler utmärkt och jag slipper plocka upp min PC.
/Årskort Guld SJ